JPK_VAT z deklaracją
Kto będzie zobowiązany do składania nowych plików JPK?
Do składania JPK_V7M lub JPK_V7K zobowiązani będą wyłącznie zarejestrowani czynni podatnicy VAT. Zmiany nie dotkną w żadnym stopniu podatników zwolnionych z VAT z tego względu, że dane raportowane przez nowy JPK nie zastąpią składania wszystkich rodzajów deklaracji VAT.
Jakie deklaracje skarbowe zastępuje nowy JPK_V7M oraz JPK_V7K?
Nowy JPK_V7M lub JPK_V7K zastępuje wyłącznie deklaracje VAT-7 i VAT-7K oraz JPK_VAT. Nie wypiera jednak wszystkich deklaracji i wniosków dołączonych do deklaracji. Nadal będą składane deklaracje VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12 czy VAT-14, VAT-21,VAT-23, VAT-26, jak również informacje VAT-R, VAT-UE, VAT-UEK.
Jaki jest termin zobowiązujący do składania nowego Jednolitego Pliku kontrolnego (V7M lub V7K)?
Termin zobowiązujący do składania nowego JPK pierwotnie wyznaczony był w dwóch datach, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Jednak wskutek przepisów tarczy antykryzysowej został ujednolicony dla wszystkich czynnych podatników VAT. Wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek składania nowego JPK od października 2020 roku.
Czy kody grup towarów i usług GTU, które służą do oznaczenia pozycji w ewidencji sprzedaży, należy stosować również do transakcji zakupu skutkujących pojawieniem się VAT należnego?
Kody grup towarów i usług, które służą do oznaczania w nowym JPK_VAT z deklaracją pozycji w ewidencji sprzedaży (od GTU_01 do GTU_13), nie mają zastosowania do nabyć, które u podatnika – nabywcy skutkują zapisami po stronie sprzedażowej (np. WNT czy import usług).
Czy kody grup towarów i usług GTU, które służą do oznaczenia pozycji w ewidencji sprzedaży, należy stosować również do korekty wykonanej zgodnie z art. 89a ust. 1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług?
W przypadku korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego, wykonanej zgodnie z art. 89a ust. 1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług, nie stosuje się oznaczeń kodów grup towarów i usług GTU.
We wrześniu 2020 r. u podatnika pojawiła się konieczność złożenia korekty JPK_VAT za luty 2020 r. Jakiej struktury JPK_VAT należy użyć do korekty JPK_VAT za luty 2020 r.?
Wszystkie okresy sprzed dnia wejścia w życie nowego JPK_VAT korygujemy przy użyciu struktury JPK_VAT(3). Dlatego składając we wrześniu 2020 r. korektę JPK_VAT za luty 2020 r. należy użyć JPK_VAT(3).
Obecnie każdy podatnik świadczący usługi taksówek osobowych i rozliczający podatek VAT ryczałtem na druku VAT-12 ma obowiązek składania informacji JPK_VAT. Jednak nowy JPK_VAT z deklaracją nie obejmuje VAT-12. Czy w związku z tym należy sporządzać wyłącznie część ewidencyjną, a w części deklaracyjnej w pola obowiązkowe wpisać 0?
Nowy JPK_VAT, który zawiera część ewidencyjną i deklaracyjną, będzie dotyczyć wyłącznie rozliczeń VAT, które obecnie składa się na deklaracjach VAT-7 i VAT-7K. Nie będzie natomiast odnosić się do skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem (VAT-12), jak również pozostałych deklaracji podatkowych, do których będą mieć zastosowanie dotychczasowe przepisy (np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10,... czytaj więcej
Czy przy wprowadzeniu do nowego JPK_VAT z deklaracją miesięcznego raportu sprzedaży z kasy rejestrującej należy odznaczać poszczególne grupy towarów i usług według symboli GTU_01- GTU_13?
Nie. Oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług GTU nie dotyczą zbiorczych informacji o sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej.