CRF powstanie dzięki JPK
Trwają prace koncepcyjne dotyczące Centralnego Rejestru Faktur. Ministerstwo Finansów zapowiada, że nie utworzy go jako odrębnej bazy, ale rejestr powstanie dzięki danym pochodzącym z Jednolitych Plików Kontrolnych, które przyślą przedsiębiorcy.
Od 1 stycznia 2018 obowiązkiem raportowania ewidencji sprzedaży i zakupu VAT w postaci JPK będzie już 1,6 mln przedsiębiorstw, w tym także mikrofirmy. To właśnie dane pochodzące z JPK_VAT zasilą rejestr.
– W najprostszym rozumieniu Centralny Rejestr Faktur to możliwość posiadania przez ministerstwo informacji o wszystkich fakturach, które w Polsce są wystawiane. Jeżeli tak zdefiniujemy rejestr, to będziemy go mieć po 26 lutego przyszłego roku. Wtedy bowiem uzyskamy pliki JPK_VAT od wszystkich podatników, uzyskamy informacje o każdej fakturze VAT wystawionej przez podatnika VAT w Polsce – mówi Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów.
Za pośrednictwem CRF podatnicy będą też mogli sprawdzić, czy faktury (zwłaszcza zakupowe), które trafiły do ich JPK, zostały zarejestrowane w repozytorium ministerstwa przez ich wystawcę. Jeśli się tam znajdują, można spokojnie odliczyć VAT, bo fiskus jest o nich poinformowany.
W przyszłości być może zostanie skrócony termin składania plików JPK, a nie nastąpi to w najbliższym czasie.
– Podstawowe zadanie dla nas w tej chwili, to doprowadzenie do tego, żeby 1,6 mln podatników, potrafiło składać prawidłowo pliki JPK. W pierwszej połowie przyszłego roku nie planujemy żadnych specjalnych ruchów odnośnie JPK – zapowiada Wojciech Śliż.